Jdi na obsah Jdi na menu
 


čtrvtá lekce

Lodní konvoj s humanitární pomocí do Gazy, který byl podle Přemysla Sobotky plánovanou provokací, obsadily v mezinárodních vodách izraelské válečné lodi. Napadené posádky se bránily, několik jich bylo zastřeleno a lodi i posádka byly zajaty a odtaženy do Izraele. Jiří X. Doležal to v Reflexu obhajoval právem na nutnou obranu - a v nutné obraně prý jednala armáda, která zaútočila na loď plující v mezinárodních vodách; tedy asi jako by vás na cestě k sousedovi přepadl voják, který se sousedem nevychází dobře a znemožňuje mu chodit do obchodu, vy byste se bránil(-a) a on by vás v nutné obraně zastřelil. Ale to je pouze pro zpestření názor takového jaksi zadýmeného vědomí, který nestojí za komentář. Zpráv o téhle události bylo hodně, z každé by se dala vyloupnout perla, jako třeba tvrzení, že humanitární pomoc proudí do Gazy plnými doušky1. Doušek je něco sotva znatelného, ale přece jen existujícího; je to o trošku víc než nic. Proudící doušky jsou zřejmě míněny jako provokativní žert; krutě cynický, ale podařený.Takto začínala v týdeníku Týden jiná glosa k té akci:

Vypadalo to jako velmi snadná akce. Situace byla přehledná, vlastně dlouho dopředu jasná. Několik proarabských a humanitárních organizací včetně jedné turecké vyhraněně islamistické se rozhodlo dopravit do Gazy stavební a zdravotnický materiál.

Deset tisíc tun nákladu na šesti lodích a k tomu téměř sedm set lidí doprovodu. Na palubě novináři, jedna severoirská nositelka Nobelovy ceny míru, dvě poslankyně bundestagu z neokomunistické strany "Levice". Svět musí vidět, jak Gaza trpí.

Třetím rokem ovládá jeden a půl milionů palestinských Arabů radikálně protiizraelská strana Hamas. Hnutí, které je v podstatě odnoží egyptského Muslimského bratrstva, se zmocnilo nadvlády nad Gazou převratem, když postřílelo představitele konkurenčního palestinského hnutí Fatah.

Hamas není přijatelný pro Izrael ani pro Egypt. Takže třetím rokem drží oblast Gazy oba státy v blokádě a izraelská strana je v tom důslednější. Jenže důslednost bývá někdy ošemetná, poněvadž se s ní dá kalkulovat; a to se naplnilo v pondělí nad ránem v mezinárodních vodách před Gazou.

Aktéři "mírové flotily" byli varováni, že se blíží do izraelských pobřežních vod a že vláda nedovolí konvoji náklad vyložit: ať ho vyloží v Ašdodu ležícím mimo území pod arabskou samosprávu.

Flotila neuposlechla a pak se stalo něco, co překvapilo úplně všechny. I ty, kteří akci naplánovali jako poklidnou demonstraci za zrušení blokády. Při výsadku zásahové jednotky izraelského námořnictva se střílelo, pasažéři se bránili a devět jich, většinou Turků, zemřelo.2

Vypadalo to jako velmi snadná akce pro koho? Pro humanitární organizace? Pro izraelskou armádu?

Svět musí vidět, jak Gaza trpí? Proč? A podařilo se? Co svět uviděl?

Že hnutí někoho postřílelo je zajímavé tvrzení, autor má zřejmě jiné, lepší zdroje než země, které vládu Hamásu v Gaze uznaly. Ta vláda je tedy legitimní, mezinárodně uznaná, a to není otázka, to je fakt, ať už se to komu líbí nebo ne.

Hamas není přijatelný pro Izrael ani pro Egypt. Ano, zdá se. Podobně je tomu zřejmě i naopak. Nic víc, nic méně.

Izraelská strana je v blokádě důslednější. V blokádě území, nad kterým nemá žádnou pravomoc. A kdosi prý s takovou ošemetnou důsledností kalkuloval. Ten kdosi se zlotřile plaví v mezinárodních vodách, veze humanitární pomoc a kalkuluje s tím, že na něj zaútočí armáda a bude zabíjet. Darebák jeden.

Armáda ty darebáky varovala, že se jejich lodi blíží do izraelských pobřežních vod, ale takové varování nic nepomohlo. Lodě dál „neposlušně“ pluly mimo izraelské pobřežní vody, přestože součástí varování prý bylo i to, že vláda, která nemá v mezinárodních vodách žádnou pravomoc, nedovolí humanitární náklad vyložit na území, nad kterým nemá žádnou pravomoc.

Provokatéři prý měli svůj náklad prý vyložit na území státu, který blokuje území, kam jejich humanitární pomoc směřovala. A neposlechli.

Je to zvláštní a nepochopitelné? Zřejmě ano. Zřejmě z té neposlušnosti nutně vyplývá útok armády a střelba.

A pak se prý stalo něco, co překvapilo úplně všechny. I ty neposlušné provokatéry, kteří akci naplánovali jako poklidnou demonstraci za zrušení blokády.

I ty – a koho ještě?

Zásahovou jednotku izraelského námořnictva? Že by zásahová jednotka izraelského námořnictva fungovala takhle „překvapivě“? Že by byla sama sebou překvapena? To si myslí pan Landergott, nebo to někde vyčetl? Studoval chování armád a vojáků, a zjistil, že zásahové jednotky fungují tak, že si jednoduše vyjedou na velmi snadnou, skoro „vycházkovou“ akci, kam se přece běžně elitní armádní jednotky vysílají, a pak jsou překvapeny, když se napadená posádka vzpírá. To musel být pro vojáky šok.

Ano, střílelo se – a bylo nejméně devět mrtvých.

Pasažéři se bránili a devět jich, většinou Turků, zemřelo. Pasažéři byli v mezinárodních vodách napadeni zásahovou jednotkou námořnictva země, která blokuje území, na které vezli humanitární pomoc, a bránili se. Je k tomu prý i dokumentace, měli klacky, hole, tyče, prý i jakýsi zahnutý nůž.

Takhle surově se vypočítavé provokatéři bránili zásahové jednotce jedné z nejlépe vyzbrojených a vycvičených armád na světě.

Koho by to nepřekvapilo?

A nevyprovokovalo?

Kdo by nezačal střílet?

A kdo by tím, že když se při útoku armády střílí, jsou i mrtví, nebyl překvapen?

Autor glosy tím, zdá se, překvapen je.

Jestli tím, že vojáci začali střílet, nebo něčím jiným, to není zřejmé, ale tvrdí, že vojáci tím, že začali střílet, sami překvapeni byli.

V představách pana Landergotta armády prostě fungují tak, že někdy ke svému vlastnímu překvapení začnou střílet; zřejmě tehdy, když se k jejich překvapení začne loď s humanitárním nákladem plující v mezinárodních vodách začne jejímu útoku holemi a klacky bránit.

Překvapení vojáci tedy nejspíš zazmatkovali a začali kolem sebe střílet – tak to pan Landergott myslel?

Já být Izraelcem, musel bych pana Landergotta zažalovat za šíření poplašné zprávy. Představte si, že by pana Landergotta někdo bral vážně! Ono to asi nehrozí, ale co kdyby?! Vždyť nám píše, že armádní zásahová jednotka si vyšla na jednoduchou bojovou akci (akce armády jsou už z principu bojové) a najednou, překvapeně zabíjí. Co když tahle armáda, která funguje takhle překvapeně a překvapivě, bude někde pomáhat při katastrofách, při koncertech nebo sportovních utkáních. Nebývá to obvyklé, ale v pokud se stává, že taková jednotka má jednoduché úkoly, při kterých je odpor natolik šokujícím překvapením, že jsou postříleni civilisté, proč by to nebylo možné? A co když by nějaký opilý fanoušek hodil kámen, co když lidé psychicky zničení katastrofou budou vojákům nadávat, co když mládež rozjařená agresivním koncertem bude agresivní? Umíte si představit to překvapení?! Kolik by bylo mrtvých?! Vás taková správa nepoplaší? Mě ne, já v Izraeli nežiju – ale pan Landergott naznačuje, že takhle to v Izraeli s armádou chodí.

Glosa je stručné a výstižné shrnutí události – takže bych si tuhle glosu dovolil stručně a výstižně shrnout:

U v ě ř i t e l n é.

Ano, pane Landergotte, až někde narazím na jiný Váš článek, od prvního k poslednímu slovu jej budu brát vážně, budu mu věřit a to, co chválíte, budu s Vámi obdivovat a milovat, a to, co haníte, budu s Vámi nenávidět.

Jste šikula, úplně jste mě dostal...

1Švec, Michael, Lodní konvoj do Gazy byl plánovanou provokací, řekl Přemysl Sobotka, Novinky.cz, [on line] Praha : BORGIS a.s., 2.6.2010 [cit. 10.6.2010] dostupný na: <http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod>

2Landergott, Josef, Poprask v Levantě, Týden.cz, [on line] Praha : MEDIACOP, s. r. o., 2.6.2010 [cit. 9.6.2010] dostupný na <http://www.tyden.cz/rubriky/nazory/glosar>

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 


Poslední fotografie


Archiv

Kalendář
<< červenec >>
<< 2019 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Statistiky

Online: 3
Celkem: 57238
Měsíc: 2018
Den: 52